Biomasa

!!! Výkup sena a slámy na řádku !!!

 

Palivo pro energetické využití.

Hlavním produktem je palivo pro teplárny a elektrárny.  Lisujeme všechny druhy obilné slámy, řepkovou slámu, seno, ale i cíleně pěstované energetické plodiny, do obřích hranatých balíků o rozměrech 90 x 120 x 240 cm. Balíky jsou uskladněny v senících nebo na polích zaplachtované ve stohu, tak aby si udrželi správnou vlhkost a kvalitu.

 

Další naše energetické plodiny:

 

MISCANTHUS /OZDOBNICE ČÍNSKÁ/

Miscanthus, známý také jako ozdobnice čínská, je některými odborníky označován za nejekonomičtější plodinu, kterou lze pěstovat ve střední Evropě, a za energetickou rostlinu budoucnosti.

Ozdobnice čínská je vysoká vytrvalá tráva, jejímž domovem je Afrika a jižní Asie. Přes svůj původ je tato plodina schopna růst i v chladnějších státech Evropy. Miscanthus je kromě kukuřice jediná plodina typu C4, která je schopna přežít v chladnějším podnebí. Rostliny s cyklem C4 jsou charakteristické tím, že dokáží optimálně využívat vodu, živiny a světlo na asimilaci. Ozdobnici je možné pěstovat na méně kvalitních půdách. Jako vytrvalá rostlina by měla na jednom stanovišti setrvat 20 – 30 let.

Miscanthus dorůstá po třech letech života do výšky 3 - 4 metrů

Sklizeň ozdobnice pro energetické účely se provádí před začátkem jara, nejlépe v období únor – březen. Tyto měsíce jsou vhodné proto, že v tomto čase není potřeba sklizenou rostlinu dosoušet.

Kromě energetických účelů, lze ozdobnici díky vysokému obsahu celulózy používat také při výrobě buničiny nebo na stavební materiál (dřevovláknité desky, rohože) a snadno likvidovatelné obaly.

Výhřevnost ozdobnice je vysoká

Stonek ozdobnice po třech letech života dorůstá asi do výšky tří až čtyř metrů. Právě v této době se vyplatí rostlinu sklízet. Miscanthus se nejčastěji zpracovává do pelet, briket nebo slisovaných balíků.

Výhřevnost biomasy je ovlivňována obsahem vody. Při 5% podílu vlhkosti má ozdobnice čínská výhřevnost asi 17 MJ na kilogram. Na českých polích je však možné spíše vidět žlutou záplavu řepky olejky. Sláma řepky olejky má při stejné vlhkosti výhřevnost 15 MJ/kg konopí seté společně s obilnou slámou 15,5 MJ/kg.

 

JAPONSKÝ TOPOL

Japonský topol je energetická rostlina.

Japonský topol se u nás pěstuje nejčastěji na výrobu  vlastního  levného palivového dříví a v posledních letech i na výrobu dřevní štěpky (biomasy).

Jako zdroj levného palivového dříví, za 5 let výtěžnost až 300 plm dřeva z 1 Ha. Jako zdroj dřevní štěpky (biomasy), každé dva až tři roky 35 tun štěpky z 1 Ha.

 

Roční přírůstek délky je 2,5 – 4 metry dle klimatických (voda, slunce) a půdních podmínek. 

Japonský topol snese zaplavení po dobu 50–60 dnů, proto je tedy vhodný  i do záplavových oblastí, nebo podmáčených luk (sklizeň se provádí v zimě, kdy je půda zamrzlá).

Japonské topoly je možné využít pro výsadby větrolamů  nebo jako  zvukolam mezi rušnými komunikacemi a obytnými zónami, během pěti let dorůstá do výšky 12 - 17 metrů.

 

 

 

Výkup sena a slámy na řádku

       pro energetické účely

 

Vykupujeme obilnou a řepkovou slámu, seno (možno i přemoklé).

 

 

Výkupní ceny:   sláma  350,-Kč/t

                          seno   350,-Kč/t

cíleně pěstovaná plodina na orné půdě 400,-Kč/t

 

Po dohodě lze výměnou našich zemědělských služeb za dodanou slámu či seno.

 

Těšíme se na naši budoucí spolupráci.